cannabinoids-–small
7. 6. 2020 Od admin 0

Kanabinoidy

Kanabinoidy (cannabinoids) jsou chemické sloučeniny, jež se váží na kanabinoidní receptory v lidském těle a společně tvoří endokanabinoidní systém. Kanabinoidy dělíme do těchto tří základních podskupin:

  • endokanabinoidy – jsou přirozeně se vyskytující kanabinoidy v našem těle
  • fytokanabinoidy – jsou kanabinoidy vyskytující se v rostlinách
  • syntetické kanabinoidy – jsou uměle vytvořené kanabinoidy

Endokanabinoidy, neboli Endogenní kanabinoidní systém (ECS) jsou látky, které se váží na kanabinoidní receptory a jsou produkovány našim vlastním organismem a podle vědeckých studií jsou přítomny i v mateřském mléce. Mezi dvě nejznámější a nejvíce prozkoumané látky ze skupiny endokanabinoidů patří zejména anandamide a 2-AG 2-arachidonoylglycerol. Obě látky působí na kanabinoidní receptory CB1 a CB2. Dnes už jsou známy studie o možném působení na další receptor CB3.

cannabinoidsVedle přirozeně se vyskytujících kanabinoidů najdeme tzv. fytokanabinoidy, které dokáží produkovat především rostliny konopí, a jsou tedy zcela přírodní. Tyto organické sloučeniny působí na kanabinoidní receptory CB1 a CB2 (CB3) a ovlivňují celé spektrum funkcí našeho organismu. Fytokanabinoidy, z nichž asi nejznámější THC a CBD, nebo méně známé CBG a CBN jsou v rostlinách konopí přítomny od samého počátku a vyskytují se v celé rostlině konopí, nejvíce však jejich v květech (tzv. vrcholíku). Obsah a kvalita kanabinoidů v rostlinách jsou různorodé a svou roli zde sehrává především genetika samotné rostliny, ale minimálně stejným dílem závisí na kvalitě pěstování, prostředí, teplotních podmínkách a světle. Maximální výnos kanabinoidů lze charakterizovat maximem výnosu dané genetické odrůdy za optimálních podmínek pěstování.

Kanabinoidy vyráběné uměle v laboratořích jsou nazývány kanabinoidy syntetické, neboli syntetická kanabimimetika. Tyto uměle vyráběné kanabinoidy jsou součástí farmakologických přípravků a objevily se jako reakce na legislativní procesy směřující k omezování marihuany. Syntetické kanabinoidy obvykle vykazují výraznější afinitu i mohutnější mimetickou aktivitu na receptorech CB1 a často i CB2.

Transport kanabinoidů do lidského organismu probíhá dvěma základními způsoby a to konzumací, nebo aplikací. Mezi konzumace kanabinoidů řadíme inhalace (vdechování), sublingvální podání pod jazyk, konzumace nápojů, olejů, konzumace extraktů, konzumace pokrmů, konzumace tobolek a tablet. Mezi aplikace kanabinoidů pak řadíme kosmetiku obohacenou právě o kanabinoidy, zejména pak masti, krémy a šampóny.